Какво символизират шарените яйца?

Какво символизират шарените яйца?

От древни времена много култури свързват яйцето с вселената. Персите например вярвали, че Земята се е излюпила от гигантско яйце. През 4-и век консумирането на яйца по време на постите е забранено. През пролетта обаче кокошките снасят най-много. Тогава хората започнали да варят яйцата, за да ги запазят по-дълго. Много народи виждали в яйцето символ на прераждането през пролетта. Яйцата са били боядисвани и рисувани от римляни, гали, перси и китайци. В Германия зелени яйца са се консумирали в четвъртъка преди Великден. В Гърция първоначално яйцата са боядисвани само в червено. В православния свят яйцата се използват като специално Великденско поздравление. Хората се чукат с яйца и се поздравяват с фразата Христос Возкресе. В католическия свят шарените яйца се крият от децата, които трябва да ги намерят по Великден, което пък дава началото на лова за великденски яйца. Във втория ден на Великден според западноевропейска традиция се търкалят яйца. Децата във Великобритания и Германия играят игра, търкаляйки яйца едно срещу друго или по хълм. Яйцето, което остане най-дълго здраво, побеждава, а собственикът му според вярванията ще бъде здрав цяла година. От 1878 г. насам децата във Вашингтон са поканени да търкалят яйца на моравата пред Белия дом. Яйцето на Фаберже е най-известното яйце сред декорираните. През 1885 г. руският цар наредил на Петер Фаберже да изработи специално яйце за жена му и той създал яйце, инкрустирано със скъпоценни камъни.

Друга легенда разказва, че когато Мария Магдалена отива в Рим, за да се срещне с римския император му подарява червено яйце – символ на кръвта на Христос. От тогава християните започнали да си подаряват червени яйца на Великден, а с времето започнали да ги боядисват и в други цветове.

Великденските яйца се боядисват обикновено на Велики Четвъртък или в съботата преди Великден. С първото червено яйце се рисува кръст по челата на децата, за да са здрави. Това яйце се слага пред домашната икона, заравя се в градината или се пази някъде в дома до следващия Великден. След точно една година се чупи и ако не е развалено, тогава домът ще се радва на здраве и успех през годината. Яйцето не се изхвърля, а се заравя близо до дома.

Чукането с яйца е основен момент в българската великденска традиция. Всички си подаряват и след това се „чукат“ с шарени яйца. Това се прави за здраве. Чието яйце е най-здравото, той е борецът, т.е. той ще се радва на отлично здраве.




Back to blog