За зайците и великден

За зайците и великден

През 1835 г. фолклористът Якоб Грим, един от известния екип на приказките Братя Грим, твърди, че великденският заек е свързан с богиня, която според него би се наричала „Остара“ на древен немски. Той извлича това име от англосаксонската богиня Еостре, която Бедe, ранносредновековен монах, смятан за баща на английската история, споменава през 731 г. от н.е.


Бедe отбелязва, че в Англия през осми век месец април се е наричал Eosturmonath или Eostre Month, на името на богинята Eostre. Той пише, че езическият празник на пролетта в името на богинята се е асимилирал в християнския празник на възкресението на Христос.


Докато повечето европейски езици наричат християнския празник с имена, които идват от еврейския празник Пасха, като Pâques на френски или Påsk на шведски, немският и английският език запазват тази по-стара, небиблейска дума: Великден.

Последните археологически изследвания изглежда потвърждават поклонението на Еостре в части от Англия и Германия, като заекът е неин основен символ. Ето защо великденският заек изглежда напомня тези предхристиянски празненства на пролетта, възвестени от пролетното равноденствие и олицетворени от богинята Еостре.


След дълга, студена северна зима изглежда достатъчно естествено хората да празнуват темите за възкресението и прераждането. Цветята цъфтят, птичките снасят яйца и зайчетата подскачат наоколо.


Когато през пролетта се появява нов живот, великденският заек се връща отново, осигурявайки дългогодишен културен символ, който да ни напомня за циклите и етапите от собствения ни живот.



Назад към блога